Doğal doğum neden önemli?

admin

Administrator
Yönetici
Günümüzde doğumu yaklaşan bir anneye sorulan en temel sorulardan biri nasıl doğum yapacağıdır. Normal mi olacak yoksa sezaryen mi? Neye karar verdin? Değişen doğum gerçeğimizde sezaryen ameliyatı çağdaş doğum şekli olarak görülmekte, normal doğum yapmak isteyen annelerimizin önüne de birçok müdahale doğumu kolaylaştırıcı faktörler olarak sunulmaktadır.

Bunun yanında gerek Sağlık Bakanlığı gerekse tıbbi otoriteler normal doğumun güvenilir ve sıhhatli bulunduğunu vurgulamaktadır. Hatta bu mevzuda yürütülen kampanyalarla normal doğumun özendirilmeye çalışılmaktadır. Normal doğum aslına bakarsak doğumun kendisidir. Tıbbi bir sebep olmadan yapılacak tüm tercihler müdahaleli doğuma girer.

Ancak meydana getirilen bunca çalışmaya rağmen önümüzdeki istatistikler sezaryen oranlarının istediğimiz benzer biçimde düşmediğini ortaya koymaktadır. Durum böyle olunca nerede yanlış yaptığımıza yine bakmak zorundayız. Belki de sezaryenin olumsuz etkilerini anlatmayı bırakmalıyız. Çünkü sezaryen gerçekten lüzumlu olduğunda harika bir kurtarma ameliyatıdır. Bunun yerine kaybetmeye başladığımız gerçeklerin temeline inmek en iyi çözüm olacaktır. Doğumu tercih etmedikleri vakit anne ve bebekleri neler kaybederler? Nelerden vazgeçerler? Doğal doğum niçin bu kadar önemlidir?

Doğal doğum olası olduğunca müdahale edilmeden meydana getirilen doğumdur. Çünkü kendiliğinden süregelen naturel bir doğumda beden ve bebek ne yapacaklarını bildikleri harika bir çalışma içindedirler. Yapacağınız her müdahale bu işleyişi az veya oldukca bozabilir. İdeal olan bedenin bu mükemmel çalışmasını destekleyecek bir ortam yaratılarak anne ve bebeğinin fiziksel ve romantik olarak desteklenmeleridir. Bu sayede hiçbir ilaç ve müdahaleye maruz kalmayan bir anne bebeğini, bütün doğal hormonlarının etkisi altında doğuracak, oluşur doğmaz bebeğini göğsüne alabilecek ve bebeği ile kuvvetli bir bağ kurabilecektir. Doğum sonrasındaki kritik dakikalar anne ve bebeğinin bağ kurması açısından oldukça önemlidir. Sevgi ve heyecan dolu bu doğum daha sonra anne ve bebeğinin buluşması onların gelecekteki davranışlarını da olumlu etkileyecektir.

Buradaki kritik kelime “mümkün olduğunca” dır. Doğal doğum felsefeleri gerekli uygar tıbbi müdahaleleri dışlayan bir felsefe değildir. Tam tersine gerektiği zaman çağdaş tıbbın tüm müspet müdahaleleri kullanılacaktır. Burada mühim olan müdahalelerin fark gözetilmeden her anneye rutin olarak uygulanması yerine, lüzumlu şartlarda lüzumlu doğumlarda uygulanmasıdır. Kanıta dayalı tıp çalışmaları birçok müdahalenin rutin olarak her gebeye uygulanmasını destekleyecek kanıtlar bulamamıştır. Bu yüzden naturel doğum düşünen annelerin karşılaşabilecekleri tüm müdahaleleri bilmesi ve gerektiğinde bunları kullanabilmesi teşvik edilir. Ne olursa olsun, ne olursa olsun hiçbir müdahale yapılmadan bir doğumun hedeflenmesi en büyük yanlış olacaktır. Gerektiğinde yapılacak bu müdahaleler gerek annenin gerekse bebeğin sağlığı üstünde müspet etkisinde bırakır yaratacaktır. Bu yüzden müdahalesiz doğum yerine, olası olduğunca müdahalesiz ancak kesinlikle sağlıklı bir anne ve bebeğinin hedeflendiği bir doğum şekli en akılcı çözüm olacaktır.

Doğal bir doğumun en büyük avantajı ilaç kullanımının minimum seviyede olmasıdır. Bu sayede anne ve bebeği hazır olduğunda doğum başlayacak ve doğumun kontrolü doğal olarak salgılanan hormonlarda olacaktır. İlaçsız bir doğumla anne doğumun coşkusunu tüm farkındalığı ile hissedecek, bebekse aktifliği sayesinde yeni yaşamına fazlaca daha basit uyum sağlayacaktır. Bu hormonların anne ve bebek üstündeki olumlu tesirleri meydana getirilen çalışmalarla az az çok daha iyi keşfedilmeye başlanmıştır.
 
Üst