Sağlıklı Gebelik Hazırlık Programı !

admin

Administrator
Yönetici
Sağlıklı bir gebelik için, gebeliğe hazırlık süreci :

Sağlıklı bir gebelik döneminin anahtarı, sıhhatli bir gebelik öncesi hazırlık süreciyle doğrudan olarak ilişkilidir. Hamilelik döneminden ilkin vücudunuzu hazırlamak, huzurlu bir hamilelik periyodu geçirmenize yardımcı olacaktır. Günümüz dünyasında gebeliklerin fazlaca büyük bir bölümü planlı gebelikler olsa da, gebe kalmadan önce çift olarak hazırlık meydana getiren çift sayısı hala beklenenden azdır.

Hamile kalmadan ilkin ilk yapılması ihtiyaç duyulan şey anne adayının ideal kiloda olup olmadığının kontrolüdür. İdeal kilo vücüt kütle indeksinizin(VKİ) 25 kilogram/m2 civarında olması anlamına gelir. VKİ 30 kilogram/m2 den fazla veya 18 kg/m2 den az olan anne adaylarının ülkü kiloya yaklaşmaları önemlidir. Gebelik öncesi fazla kilo gebelik şekeri ve tansiyonu benzer biçimde metobolik rahatsızlıklara gebelik süresince sebep olabilir. Normalden azca olan kilolar da gebe kalmayı zorlaştırıp, erken doğum yada düşük doğum ağırlıklı bebeklere sebep olabilir. Bu sebeple planlanan gebelik zamanından en az 3 ay öncesinde ideal kiloya yaklaşmak önemlidir. Gebelik süresince ve gebelik öncesinde proteinden varlıklı, karbonhidrattan ve yağdan olabildiğince yoksul, bolca lifli gıdalar tüketilmesi önerilmektedir. Gebelik öncesi ve sırasında bir diyetisyen desteği almak sizler için de oldukça faydalı olacaktır.

Yine kullanmakta olduğunuz deva ve vitamin takviyeleri önemlidir. Belli bir kısmının gebelik öncesi kesilmesi veya doz ayarlaması yapılması gerekebilir. Bu sebeple anne adayı, gebelik planı yapılmadan ilkin mutlaka bir hekim tarafınca değerlendirilmeli ve lüzumlu planlamalar yapılmalıdır. Düzenli takip gerektiren kronik bir hastalığınız mevcut ise kesinlikle sizi takip eden doktorunuza gebelik planınızdan bahsetmelisiniz. Kullandığınız ilaçlarda değişim yapmak, doz ayarına gitmek yada tamamen bırakmak gerekli olabilir. Bilinen herhangi bir esenlik probleminiz olmasa dahi genel bir dahili bakı yapılması, gebelik sırasında ortaya çıkabilecek riskli durumların öngörüsünde bulunmak mevzusunda da destek olacaktır.

Zararlı madde kullanımı günümüz şartlarında malesef sık karşılaşılan bir durumdur. Sigara, alkol ve diğer kimyasal madde kullanımları tüm gebelikler için büyük risk faktörleridir ve gebelik planı yapılmadan önce ne olursa olsun bırakmanız önerilir. Bu tarz alışkanlıklarınız için ilgili branşlardaki doktor arkadaşlarımız sizlere zararlı madde kullanımının bırakılması konusunda gerekli yardımı sunacaklardır.

Hamilelik öncesinde riskli guruplardaki kişilerin mutlaka gerekli aşılarının tamamlanmasını öneriyoruz. Hamilelik süresince belli grup aşılar güvenle yapılabilmesine karşın, kesinlikle yapılmasını istemediğimiz aşılar da vardır. Bu sebeple eğer bir aşılama programına tabi olmanızı gerektiren bir risk fartörünüz varsa, aşılanmayı tamamladıktan sonrasında gebelik planı yapmak en doğrusu olacaktır.

Gebeliğin olmazsa olması folik asit. Tüm dünyada bir oldukca sağlık örgütü ve derneğin de önerisi doğrultusunda günde 400 mikrogram folik asit korunma bırakılmadan en az 3 ay önce başlanmalı ve 3 aylık süre dolduktan sonra korunma bırakılmalıdır. En asgari şartlarda 3 aylık vakit dolmuş olmasa bile folik asit kullanırken gebe kalınmalı ve bebeğiniz 3 ayını doldurana kadar folik asite devam edilmelidir.

Tüm hamilelik süresince gebeleri en fazlaca zorlayan şeylerden biri de ağız ve diş sağlığı problemleridir. Mutlaka halmilelik öncesinde detaylı bir ağız ve diş muayenesi yapılması oldukça önemlidir. Gebelik bayunca diş rahatsızlıkları oldukca can bunaltıcı olabilmekte ve malesef gebeliğin her döneminde bu benzer biçimde durumlara güvenle müdahale edilememektedir. Bu sebeple hamilelik öncesinde ne olursa olsun ağız ve diş sağlığı değerlendirilmeli ve gerekli tedaviler gebe kalınmadan ilkin sonlandırılmalıdır.

Ve tabiki son olarak olarak hamilelik planı öncesinde anne adayının ne olursa olsun bir kadın rahatsızlıkları ve doğum uzmanınca muayene edilmesi gerekmektedir. Bu muayene genel jinekolojik muayeneyi ve gebelik öncesi değerlendirilmesi gereken testleri içermektedir. Genel jinekolojik muayenede anne adayının esenlik geçmişi sorgulanmalı ve ek bir rahatsızlık yada ailesel geçişli gentetik hastalıkların olup olmadığı sorgulanmalı, ömür şekli ve günlük aktivite durumu değerlendirilmeli, hamile kalmanıza mani olabilecek rahim ve yumurtalık kaynaklı hastalıklar değerlendirilmeli, herhangi bir hanım genital yol enfeksiyonunuz varsa tedavi edilmeli, etken bir doğum test yöntemi kullanıyorsanız ne vakit bırakılması gerektiğinin planlaması yapılmalı, önceki geçirdiğiniz hamileliklerde yaşamış olduğunuz negatif durumlar varsa değerlendirilmeli ve planladığınız hamilelik üzerinde bir risk faktörü oluşturup oluşturmadığı sorgulanmalı, hamile kalmadan önce yaptırmanız gereken tetkikler (SMEAR, Kan tahlilleri vb.) yaptırılmalı ve bir sorun saptanırsa lüzumlu önlemler alınmalıdır.

Tüm hamilere ve hamile adaylarına sağlıklı günler, sıhhatli doğumlar dileriz.
 
Üst