Neler yeni

Hoşgeldiniz; Kadınlar Kulubü, Kadınlar Ne Diyor

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolup giriş yaptıktan sonra konu oluşturabilir, mevcut konulara yanıt gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabileceksiniz.

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Yanıtlar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzun Uzmanı Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Aşılamada Sperm Kalitesi

admin

Administrator
Yönetici
Katılım
4 Tem 2022
Mesajlar
532
Tepkime puanı
2
Puanları
18
Konum
İstanbul
Web sitesi
kurumsalfirmaadresleri.com
Erkekteki üreme hücrelerinin sayı ve hareketi beklenenden daha az ise, aşılama tedavisinden elde edilmesi beklenen başarı oranı çok yüksek olmaz. Baba adayının üreme hücrelerinde yıkama işlemi yapılmasının ardından ileri doğru hareketli sperm oranının minimum mililitre de 1 milyondan faza olması gerektiğidir.Diğer önemli konu da, üreme hücrelerinin şekil bozukluklarının bakılmasıdır.

Aşılama tedavisi öncesi, üreme hücresi şekilleri de boyanmış örneklerde bu konuda deneyimli olan doktorlar tarafından detaylı olarak değerlendirilmesi gerekir. İnceleme sırasında normal görünümlü üreme hücresi sayısının en az % 4 ile % 5 arasında olması gerekir.

Değerlendirme

Baba adayından alınan üreme hücresi , yaklaşık olarak 30 dakika boyunca sıvılaşması için bekletilir ve daha sonrasında inceleme işlemine alınır.

kriterler ;

Spermin miktarı


Ejekülatın miktarı 2 mililitre ile 6 mililitre arasında olması gerekir. Bu sıvının sadece çok az bir kısmı üreme hücreleri tarafından oluşturulurken, geriye kalan büyük bir kısmı ise, prostat bezi tarafından salgılanan sıvıdır.

pH

üreme hücresi , normalde pH >7’dir.

Üreme hücresi Sayısı

Mililitrede 15 milyondan daha az olması halinde, düşük sperm sayısını 10 milyondan az olması da çok düşük sperm sayısı olduğunu gösterir. Sperm sayısının beklenenden daha az olması, “oligospermi” şeklinde ifade edilir. Bazı hastalarda ise, ejekülatta hiç sperm hücresine bulunmama durumudur ve “Azospermi” olarak ifade edilen bu durumda, semen tamamen normal görülse bile, mikroskop merceği altında incelendiği zaman sıvı içerisinde sperm olmadığı görülür.

Morfoloji

Üreme hücresinin kalitesini gösteren bir diğer önemli konu ise, sperm hücrelerinin şekilleridir. Yapısal şekilleri normal olarak görülmeyen spermlerin döllenebilme yeteneği düşüktür. Normal şartlarda, erkekte spermlerin neredeyse en az % 30’unun normal şekilli olması gerekmektedir.

Akışkanlık

Ortalama olarak yarım saat içerisinde meni kendi kendine sıvı bir hal almaya başlar ve daha akışkan bir hale gelir. Menide akışkanlık olmaması halinde, spermler serbest bir şekilde hareket edemez ve doğal olarak da yumurtalığa kolayca ulaşamayacağından dolayı hamilelik elde edilme şansı da azalır.

Motilite

Spermlerin yumurtaya ulaşması için ileriye doğru hareket etmesi gerekir. Durduğu yerde hareket eden veya hiç hareket etmeyen spermler, hamileliğin elde edilmesinde etkili olamaz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst