Gebelik (Hamilelik) engelleri nelerdir?

admin

Administrator
Yönetici
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yumurtlama süreci gibi gebelik ihtimalini arttıran faktörlere dikkat etmenin yanı sıra, gebeliği engellemiş olan veya riske sokan durumlardan da haberdar olması icap eder. Örneğin, uzmanlar, anne adayının sigara ve tütün içeren maddeler ve bununla birlikte alkolden uzak durmasını önermektedir. Sigara spermin yumurtaya erişimini engeller ve düşük riskini artırır. Hamile kalmak isteyen anne adaylarının sigara ve alkolü bırakması şiddetle öneri edilmektedir. Bunun yanı sıra, ilişki esnasında kayganlaştırıcı yağ vb. ürünlerin kullanımı da spermlere ve sperm kalitesine zarar verebilir.

Yüksek gidişatta yorucu egzersiz yapmak da doğurganlığı kısıtlama ihtimali olan faktörler arasında yer alır. Stres ve bazı ilaçlar da gebelik ihtimalini azaltabilir. Örneğin, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarının sperm ve yumurta üstünde muhtelif etkileri olduğu bilinmektedir.

Gebe kalmak isteyen kişinin tiroid, diyabet şeklinde metabolik hastalıklarının bulunmaması ve lüzumlu esenlik taramalarından geçmesi çok önemlidir. Bununla beraber, rahim ve fallop tüplerinde oluşan bazı hastalıklar da gebeliği engelleyebilmektedir. Ayrıca, yaş hem kadın hem adam için doğurganlığı direkt etkileyen bir faktördür.

Düzenli ve korunmasız cinsel ilişki sonucunda gebelik ihtimali genç kadınlarda %20 iken bu oran yaşla beraber düşer. Erkeklerde ise yaş ilerledikçe sperm sayısı ve kalitesinin azaldığı görülür.Düzenli ve korunmasız bir eşeysel hayata karşın gebe kalamayan çiftlerin bir uzman kontrolünde ilgili tetkiklerden geçmesi gerekir.
 
Üst